כרטיסים | מלונות

המסגד הגדול שייח זאיד

מתכננים טיול לדובאי או אבו דאבי? השאירו פרטים ונעזור בתכנון הטיול 👇

זוהי האטרקציה המובילה של אבו דאבי  ונחשב לאחד המסגדים היפים בעולם,  מיליונים מגיעים לצפות בפלא הארכיטקטוני בכל שנה, המסגד הגדול של שייח' זאיד  משרה אווירה רגועה של קדושה.

מקום הפולחן הגדול והמפואר הזה הממוקם באיחוד האמירויות  מרשים ביותר  ולא בכדי יש תיירים שנוסעים מרחבי העולם  רק כדי להצטלם על הרקע שלו.

Sheikh Zayed Grand Mosque
Sheikh Zayed Grand Mosque

מה הופך את מסגד שייח זאיד הגדול לאחת האטרקציות הפופולריות בעולם ?

בניגוד למה שנוטים לחשוב, לא מדובר במבנה עתיק, העבודה על יצירת הפאר של אבו דאבי החלה ב-1996 ונמשכה 12 שנים והושקעו בבנייתו כ-545 מיליון דולר. זהו גם המסגד השלישי בגודלו בעולם ומשתרע בשטח עצום של 22,412 מ"ר.

המבנה הגדול יכול להכיל יותר מ-40,000 מתפללים . השטיח שלו נחשב  לשטיח הארוג בעבודת יד הגדול ביותר בעולם, כמו כן הכיפה שלו והנברשת המפוארת בפנים המסגד, נחשבים לגדולים ביותר ואף נרשמו בספר השיאים של גינס. 

מה כולל העיצוב?

הארכיטקטורה יוצאת הדופן של אבו דאבי  כוללת 82 כיפות העשויות משיש לבן, 1,096 עמודים חיצוניים, 96 עמודים משובצים בתכשיטים יקרים ,שבע נברשות קריסטל סברובסקי בציפוי זהב של 24 קראט, למעלה מ-3,000 אומנים מ-38 חברות גלובליות היו האדריכלים האחראיים ליצירת המסגד.

למה נבנה המסגד?

המסגד הגדול של שייח' זאיד נקרא על שמו  של הנשיא הראשון של איחוד האמירויות ושליט אבו דאבי, השייח' זאיד בן סולטן אל-נהיאן המנוח, שהגה את הרעיון לבנות את המסגד המרשים.

הוא החל את התכנון האדריכלי של הפרויקט על מנת  שזה יהיה גם מקום מנוחתו האחרון. ואכן לאחר מותו ב-2004, נטמנה גופתו בחצר המסגד.

המסגד הגדול של שייח זאיד נבנה כדי להיות סמל לסובלנות וכבוד , המאפשר לתרבויות שונות להבין זו את זו ולרכוש ידע רב יותר על האיסלאם. המסר העיקרי מאחורי המסגד הוא של שלום וסובלנות.

Sheikh Zayed Grand Mosque
Sheikh Zayed Grand Mosque

התכנון האדריכלי

המבנה המרהיב תוכנן על ידי האדריכל הסורי יוסף עבדלקי. בהשראת אדריכלות פרסית, מוגולית ומורית, הבנייה השאפתנית והתכנון  נעשה באמצעות שיתוף פעולה בינלאומי אמיתי של יותר מ-3,000 אומנים מ-38 חברות בנייה עולמיות.

התכנון נעשה בצורה מדוקדקת  תוך תכנון עד לפרטים הזעירים, אבנים יקרות כמו אמטיסט וג'ספר הוטבעו בעמודים, במסגד יש שבע נברשות קריסטל סברובסקי בציפוי זהב 24 קראט.החצר הראשית נבנתה באמצעות 30 מיליון פיסות שיש.

 ודפוסי הפרחים מוטבעים על פני הקירות. ארמון האמירויות הוציא סכום עתק בבניית תקרת הזהב

האמן והמאייר הבריטי קווין דין, הוא זה שהגה את עיצובי הפרחים המעטרים את המסגד,  ואילו פרופסור סלמה דמלוג'י, מונה על ידי השייח' סולטן בן זאיד המנוח (בנו של השייח' זייד בן סולטן אל נהיאן המנוח) להיות אחראי על הפיקוח על המסגד .

מה שמדהים במסגד הוא שהעיצוב הבינלאומי שונה מכיוון שהוא לא מעוצב ומקושט באופן מסורתי בגיאומטריה אסלאמית, אלא העיצוב בינלאומי .

בניית המסגד היא הישג אמנותי באותה מידה שזה הישג לוגיסטי, ניתן לאדריכלים חופש יצירתי לפרויקט , דבר שלא תמיד מאפיין מבנים מוסלמים.

נדרשו יותר מ-30 מיליון חתיכות שיש – העיצובים  של האדריכל הבריטי התעוררו לחיים  בחצר הראשית המשתרעת על פני 17,600- מ"ר.

בחצר הראשית השתמשו בפרחים שניתן למצוא באזור המזרח התיכון. באולם התפילה הראשי המינים מגיעים ממזרח התיכון, בכניסה הצפונית הם מגיעים מחצי הכדור הצפוני, ובכניסה הדרומית, "המינים מגיעים ממזרח התיכון. 

בנו של שייח' סולטן מאוד אהב את הרעיון מכיוון שמבחינתו האמונה האסלאמית  היא בינלאומית  ועל העיצובים  היה לשקף  זאת ואכן מדובר במסגד לא טיפוסי וזה מה שמייחד אותו .המסגד  מושך אליו כמה מהמבקרים המפורסמים ביותר בעולם שלובשים בגדים מסורתיים כדי להתפעל ממקום הפולחן עוצר הנשימה .עם כל היופי שלו, אין זה פלא שהמסגד הוא מקום עלייה לרגל לחובבי אמנות וצלמים שנוהרים בקביעות למסגד עבור הצילום המושלם שלו.

שעות ביקור במסגד

ביקורים בתוך המסגד מותרים רק למבקרים שאינם מוסלמים בזמנים ספציפיים:

המסגד חופשי לביקור והוא פתוח מדי יום בין השעות 9:00-22:00 (כניסה אחרונה ב-21:30).

 בימי שישי בבוקר (היום הקדוש לאיסלאם), אז הוא נפתח בין השעות 16:30-22:00.

אתם יכולים להירשם אל הסיורים המודרכים החינמיים הנמשכים שעה אחת ללא תשלום, אמנם אתם יכולים לסייר לבד, אבל שווה להירשם אל הסיורים ולקבל הסברים, מכיוון שתקבלו גם הסברים על העיצוב והתכנון  שהופכים את המבנה הזה לפלא, אבל גם תקבלו הסברים על הדת והתרבות המדהימים.

מומלץ לתפוס את סיור השקיעה, שמתחיל ב-17:00, כך תפיקו את המרב מהתאורה הרומנטית. בערב האווירה שונה לחלוטין בשל התאורה המרהיבה של המסגד לאחר רדת החשיכה.

Sheikh Zayed Grand Mosque
Sheikh Zayed Grand Mosque

כללי לבוש לצורך הביקור במסגד הגדול

לבוש צנוע הוא חובה לכל המבקרים מכיוון שמדובר באתר מוסלמי. נשים צריכות לכסות את רגליהן, זרועותיהן וראשיהן וגברים נדרשים ללבוש מכנסיים ארוכים, אולם המסגד מספק עבאיות (גלימות) מסורתיות בחינם לפני הכניסה, מה שמוציא את הטרחה בניסיון למצוא תלבושת מתאימה למסגד.

כפי שנהוג במסורת האיסלאמית, כל אחד חייב להסיר את הנעליים לפני הכניסה .

לסיכום, מה הופך את המסגד הגדול של שייח' זאיד לכל כך מפורסם?

‪Sheikh Zayed Grand Mosque‬‏ המסגד הגדול של שייח זאיד הוא אחד המסגדים הגדולים בעולם ויצירת אמנות ארכיטקטונית ענקית . הוא כולל 82 כיפות, יותר מ-1,000 עמודים, נברשות מוזהבות בזהב 24 קראט והשטיח הגדול בעולם בעבודת יד.

המסגד הגדול שייח זאיד הוא אייקון ארכיטקטוני  שנוצר כדי להנגיש את התרבות האסלאמית ולהציג אותה כתרבות סובלנית בפני תרבויות שונות ברחבי העולם. מיקומו של המסגד  שם את אבו דאבי על מפת התיירות התרבותית והדתית באזור ובעולם, וכן הוא הפך למגדלור למבקרים המגיעים מתרבויות ודתות שונות. המסגד הוא דגם ייחודי של אדריכלות אסלאמית, שכן עיצוביו לקוחים מתקופות שונות של ההיסטוריה של הציוויליזציה וההנדסה האסלאמית, הוכנסה בו גם אדריכלות מודרנית שלא מאפיינת את האיסלאם, בכך הוא סמל לחדשנות ומקיים דיאלוג עם תרבות המערב.  זהו ללא ספק יעד התרבותי הטוב ביותר באבו דאבי והביקור הוא חוויה ייחודית.

Sheikh Zayed Grand Mosque
Sheikh Zayed Grand Mosque

 מומלץ הימנע מחום הצהריים הצורב , שכן השמש משתקפת על השיש, לכן כדאי שתגיעו לשם  מוקדם מאוד בבוקר או אחר הצהריים המאוחרים, גם כדי להימנע מתורים וצפיפות, אם כי המקום כה עצום, שלא מרגישים לרוב את הצפיפות.

הכניסה למסגד חופשית ואין צורך בכרטיסים. זמני ביקור כלליים הם שבת-חמישי 9:00 עד 22:00. המסגד סגור לתיירים (אך פתוח למתפללים) בימי שישי בבוקר. הוא נפתח מחדש לתיירים לאחר השעה 16:30 .

לתמונות הטובות ביותר, עדיף להגיע מוקדם או לבקר בשעת בין ערביים.אמנם אתם בחופשה, אבל אם בא לכם להתעורר עם הזריחה, צלמו אותו דווקא ב-5 בבוקר או עם השקיעה ואחריה.

מוניות ממרכז העיר אבו דאבי הן הדרך המהירה והנוחה ביותר להגיע למסגד שכן מדובר בנסיעה של 20 דקות בלבד, והתעריפים סבירים.

מי שמעדיף לא לעצור מונית מקומית בדובאי יכולים לבקש מהצוות של המלון שלהם לארגן מונית פרטית לנסיעה ברכב ממוזג עם יציאות טעינה לאייפון.

אם אתם מגיעים איחוד האמירויות, אינכם יכולים לעזוב מבלי לבקר במסגד הגדול של שייח' זאיד באבו דאבי . המסגד, השלישי בגודלו בעולם, הוא מקום מנוחתו האחרון של שייח' זאיד, מייסד האומה. רצפות השיש הלבן – משובצות בפרחי פסיפס וגפנים וקנה המידה של המבנה מרשים ביותר: האולם המרכזי יכול להכיל כ-7,000 איש. 

אתם יכולים לקחת סיור וללמוד על האיקונוגרפיה של האריחים והפסיפסים המורכבים. להתפעל מהשטיח שמכסה את הרצפה בחלל הפולחן הראשי, זהו השטיח הגדול ביותר בעבודת יד בעולם. אם יצא לכם לבקר במהלך הרמדאן, תוכלו אפילו להצטרף לאחד מה-iftar הקהילתיים ולחוות ארוחות ערב, בה משתתפים לפעמים אפילו אלף איש בערב.

הארכיטקטורה האקסטרווגנטית והפאר ר של המסגד הגדול שייח זאיד הביאו יחדיו אומנים מכל רחבי העולם כדי לעצב מקום פולחן הכולל את החומרים המשובחים ביותר. הנברשת הגדולה ביותר המעוטרת בקריסטלים של סברובסקי תלויה ממרכז המסגד, שיבוצי אבן מכסים באומנות את כל המתחם, והשטיח הגדול ביותר מכסה את הרצפה בו יכולים המוסלמים להתפלל. המסגד המעוטר מהווה כמקום הפופולרי ביותר עבור מבקרים בטיולים באבו דאבי . 40,000 מתפללים – היא ככל הנראה התפוסה המרבית במסגד הגדול של שייח' זאיד. המסגד שגודלו כ-5 מגרשי כדורגל מקצועיים הוא אחד המסגדים הגדולים בעולם. הארכיטקטורה השואבת השראה מעיצוב מוגולי ומורי היא לא פחות מעוצרת נשימה. המסגדים הם בגובה של 351 רגל, בערך 30 קומות. עוד ראוי לציין כי אולם התפילה המרכזי מכיל את מה שנחשב לשטיח הגדול בעולם. השטיח שיוצר באיראן הוא מעל 60,000 רגל רבוע! המסגד הגדול של שייח זאיד ממוקם בין שלושה גשרים מרכזיים המחברים את העיר אבו דאבי ליבשה, 

הנסיעה אמורה לעלות בסביבות $10.00 (לכיוון).

גולת הכותרת של הטיול באבו דאבי הוא  ביקור במסגד שייח זאיד בן סולטן אל נהיא. בנוסף לאזור התפילה הראשי בפנים, שהוא מרשים ביותר, הקווים וקשתות מסביב למתחם מרשימים לא פחות. מבנה עוצר נשימה זה מתחרה בטאג' מאהל  שהיה עד לבניית המסגד הבניין המרשים ביותר . 

מוניות זולות מאוד באיחוד האמירויות הערביות כדי להגיע למסגד. רוב נהגי המוניות  מדברים אנגלית כך שתקשורת לא תהווה  בעיה. 

המסגד הגדול של שייח זאיד באבו דאבי הוא פיסת ארכיטקטורה מדהימה והמסגד הגדול ביותר באיחוד האמירויות

המסגד שגודלו כ-5 מגרשי כדורגל הוא אחד המסגדים הגדולים בעולם. המסגדים הם בגובה של 351 רגל, בערך 30 קומות.82 כיפות, 1,000 עמודים

הכל במסגד הגדול של שייח' זאיד מפואר – מהחלק החיצוני המתנשא של השיש הלבן והעמודים בזהב ועד לנברשות הצבעוניות והקירות החרוטים בפנים. הפשטות והאלגנטיות של השיש הלבן הופכות אותו למקום פולחן מרגיע.מתפללים מגיעים לתפילת יום שישי אחר צהריים .

המסגד הגדול של שייח' זאיד באבו דאבי הוא דוגמה מצוינת לארכיטקטורה מודרנית תוך שמירה על השפע והאומנות המהממת של אלמנטים עיצוביים מסורתיים. אם אתם מבקרים בדובאי , אז שווה לקחת את הנסיעה של שעה לאבו דאבי כדי לבקר במסגד הגדול . עיצוב וחומרים הובאו ממדינות שונות כמו איראן, מרוקו, צרפת, גרמניה , הודו וטורקיה, בין היתר. מבחוץ, בריכות רפלקטיביות מקיפות את המסגד. זהב, אבנים חצי יקרות, קרמיקה ושיש שימשו בחלק הפנימי של המסגד. 

נסו להגיע בזמן לסיור השקיעה בשעה 17:00 (ללא תשלום). נשים חייבות ללבוש את העבאיה המסורתית, הזמינה בכניסה כדי להיכנס למסגד.

החלו בבנייתו ב- 1996.

המסגד הגדול של שייח זאיד מדהים בארכיטקטורת הלבן והזהב שלו ומתגאה בשטיח הגדול בעולם בעבודת יד ובנברשת הקריסטל הגדולה ביותר, בנוסף גם הכיפה נרשמה בספר השיאים של גינס כגדולה ביותר.

הוא נחשב אחד המסגדים הגדולים בעולם, מרכז דתי זה יכול לקבל עד 41,000 מתפללים , מספר בלתי נתפס.מסגד שייח' זאיד הגדול, הוא אכן הגדול באיחוד האמירויות הערביות והשמיני בגודלו בעולם.

במרחק נסיעה קצרה מאבו דאבי, אל עין – העיר "נווה המדבר" –  הוכרה ברשימת אתרי מורשת על ידי אונסק"ו, שם תוכלו לראות מבצרים ציוריים וסוקים אותנטיים, שבהם תוכלו לראות אריגה מסורתית, רקמה  ועוד.

הביקור במסגד הגדול הוא לגמרי בחינם והמסגד מספק סיורים מודרכים מספר פעמים ביום, אך מאפשר גם סיורים מודרכים עצמיים. כל המבקרים הלא מוסלמים מתקבלים בברכה, למעט תפילות יום שישי בבוקר וחגי עיד. כמובן שיש לכבד את קוד הלבוש המוסלמי הצנוע, במיוחד  נשים צריכות להתכסות.

הוא היה אבי איחוד האמירויות. השייח' זאיד בן סולטן אל-נהיאן היה האב המייסד של איחוד האמירויות וזכה לזכות נרחבת באיחוד שבע האמירויות למדינה אחת. הוא היה הנשיא הראשון של איחוד האמירויות, מאז הקמת איחוד האמירויות ועד מותו ב-2 בנובמבר 2004.הוא נפטר ב-2004 וגופתו נקברה בחצר המסגד.

המבנה המרהיב תוכנן על ידי האדריכל הסורי יוסף עבדלקי. בהשראת אדריכלות פרסית, מוגולית ומורית.

12 שנים. העבודה על מגדלור הפאר של אבו דאבי החלה ב-1996 ונמשכה 12 שנים בעלות מדווחת של כ-545 מיליון דולר. כעת זהו המסגד השלישי בגודלו בעולם בשטח של 22,412 מ"ר.

מסגד שייח' זאיד עשוי שיש לבן. השייח' זייד בן סולטן אל נהיאן ז"ל בחר בשיש לבן לבניית המסגד כייצוג של שלום וטוהר. המבנה נבנה מ-100,000 טונות של שיש לבן שיובאו ממקדוניה, המסגד הגדול של שייח' זאיד באבו דאבי עומד היום כהתגלמות הטוהר.

ישנן 82 כיפות בגדלים שונים, כאשר הכיפות הגדולות במרכז אולם התפילה הראשי. תוכלו לראות את החלונות הרבים המאפשרים לאור טבעי להיכנס לאולמות התפילה.

שבעה אימאמים מפורסמים מובילים בתורם את תפילות  המסגד.  המסגד מציע גם הרצאות ליליות החל מהשעה 22:00 בנושאים שונים הקשורים לתרבות הרמדאן

הוא נבנה  כאנדרטה לגיבוש התרבות האסלאמית ומרכז בולט למדעי האסלאם בנוסף המסגד הגדול של שייח' זאיד הוא גם מקום המנוחה האחרון של השיח זייד בן סולטן אל נהיאן ז"ל שהגה את בנייתו.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה באבו דאבי מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על אבו דאבי!